abllar

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

Flag of Aragon.svg Aragonés - Aragonés

Ablla de Torres

  • Prenunciación:  ab'ʎa (AFI)

Open book 01.svg Verbo intransitivo

abllar

  1. Sinonimo n'aragonés de Torres (Torres del Obispo) de fablar (aragonés oczidental) e parlar (aragonés oriental e zentro-oriental).

Open book 01.svg Verbo transitivo

abllar


Aragonés ribagorzano En negreta las particularidaz que lo fan diferent dela norma
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo abllar aber abllau
Cherundio abllán abén abllau
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) abllau abllada abllaus ablladas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tens simples Present d'endicatibo abllo abllas ablla abllem abllás abllan
Imperfeuto d'endicatibo abllaba abllabas abllaba abllabam abllabaz abllaban
Pasau d'endicatibo (perifrastico) ba abllar bas abllar ba abllar ban abllar baz abllar ban abllar
Futuro abllaré abllarás abllará abllarem abllarez abllarán
Condizional abllaría abllarías abllaría abllaríam abllaríaz abllarían
Tens compuestos Pasato perfeuto he abllau has abllau ha abllau em abllau ez abllau han abllau
Pluscuamperfeuto eba abllau ebas abllau eba abllau eban abllau ebaz abllau eban abllau
Pasato anterior (perifrastico) ba aber abllau bas aber abllau ba aber abllau ban aber abllau baz aber abllau ban aber abllau
Futuro perfeuto abré abllau abrás abllau abrá abllau abrem abllau abrez abllau abrán abllau
Condizional perfeuto abría abllau abrías abllau abría abllau abríam abllau abríaz abllau abrían abllau
Modo subchuntibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tens simples Present de Subchuntibo ablle ablles ablle abllem abllez abllen
Imperfeuto de Subchuntibo abllase abllases abllase abllásem abllasez abllasen
Tens compuestos Pasau perfeuto de Subchuntibo aiga abllau aigas abllau aiga abllau aigam abllau aigaz abllau aigan abllau
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese abllau eses abllau ese abllau ésem abllau ésez abllau esen abllau
Imperatibo - él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo ablla abllaz


Traduzions