fablar

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

Flag of Aragon.svg Aragonés - Aragonés

Open book 01.svg Verbo transitivo

fablar

Open book 01.svg Verbo intransitivo

fablar


Aragonés cheneral
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo fablar aber fablato
Cherundio fablando abendo fablato
Partizipio Xordas interbocalicas (1) fablato fablata fablatos fablatas
Sonoras interbocalicas (2) fablau fablada fablaus fabladas
(1) Formas orichinals proprias de l'aragonés, autualment en rezesión.
(2) Formas produixitas por enfluyenzia d'o castellán, autualment mayoritarias.
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present d'endicatibo fablo fablas fabla fablamos fablaz fablan
Imperfeuto d'endicatibo fablaba u fablabe fablabas fablaba fablabanos fablabaz fablaban
Pasato d'endicatibo (sintetico) {{{2}}}é {{{2}}}és fabló {{{2}}}emos {{{2}}}ez fabloron u fablón
Futuro fablaré fablarás fablará fablaremos fablarez fablarán
Condizional fablaría fablarías fablaría fablaríanos fablaríaz fablarían
Tiempos compuestos Pasato perfeuto he fablato has fablato ha fablato emos fablato ez fablato han fablato
Pluscuamperfeuto eba fablato u ebe fablato ebas fablato eba fablato ébanos fablato ebaz fablato eban fablato
Pasato anterior (sintetico) abié fablato abiés fablato abió fablato abiemos fablato abiez fablato abioron fablato u abión fablato
Futuro perfeuto abré fablato abrás fablato abrá fablato abremos fablato abrez fablato abrán fablato
Condizional perfeuto abría fablato abrías fablato abría fablato abríanos fablato abríaz fablato abrían fablato
Modo subchuntibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present de Subchuntibo {{{2}}}e {{{2}}}es {{{2}}}e {{{2}}}emos {{{2}}}ez {{{2}}}en
Imperfeuto de Subchuntibo fablase fablases fablase fablásenos fablasez fablasen
Tiempos compuestos Pasato perfeuto de Subchuntibo aiga fablato aigas fablato aiga fablato aigamos fablato aigaz fablato aigan fablato
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese fablato eses fablato ese fablato ésenos fablato ésez fablato esen fablato
Imperatibo - él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo fabla fablaz


Traduzions