templlar/conj.RIB

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

> Tornar-se'n ta templlar

Aragonés ribagorzano En negreta las particularidaz que lo fan diferent dela norma
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo templlar aber templlau
Cherundio templlán abén templlau
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) templlau templlada templlaus templladas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él – ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els – elas (ellos/as)
Tens simples Present d'endicatibo templlo templlas templla templlem templlás templlan
Imperfeuto d'endicatibo templlaba templlabas templlaba templlabam templlabaz templlaban
Pasau d'endicatibo (perifrastico) ba templlar bas templlar ba templlar ban templlar baz templlar ban templlar
Futuro templlaré templlarás templlará templlarem templlarez templlarán
Condizional templlaría templlarías templlaría templlaríam templlaríaz templlarían
Tens compuestos Pasato perfeuto he templlau has templlau ha templlau em templlau ez templlau han templlau
Pluscuamperfeuto eba templlau ebas templlau eba templlau eban templlau ebaz templlau eban templlau
Pasato anterior (perifrastico) ba aber templlau bas aber templlau ba aber templlau ban aber templlau baz aber templlau ban aber templlau
Futuro perfeuto abré templlau abrás templlau abrá templlau abrem templlau abrez templlau abrán templlau
Condizional perfeuto abría templlau abrías templlau abría templlau abríam templlau abríaz templlau abrían templlau
Modo subchuntibo yo él – ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els – elas (ellos/as)
Tens simples Present de Subchuntibo templle templles templle templlem templlez templlen
Imperfeuto de Subchuntibo templlase templlases templlase templlásem templlasez templlasen
Tens compuestos Pasau perfeuto de Subchuntibo aiga templlau aigas templlau aiga templlau aigam templlau aigaz templlau aigan templlau
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese templlau eses templlau ese templlau ésem templlau ésez templlau esen templlau
Imperatibo - él – ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els – elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo templla templlaz