guaire

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

Flag of Aragon.svg Aragonés - Aragonés

  • Prenunciación:  /'gwaj.ɾe/ (AFI)
  • Etimolochía: Encara no s'ha puesto introducir a etimolochía d'esta parola. Puetz aduyar-nos en escribindo-la.

Open book 01.svg Adchectivo invariable

Singular Plural
Masculín guaire guaires
Femenín guaire guaires

1. Atúa de muito en as orazions negatibas (siempre que coesiste con a particla no u sin) interrogatibas, u en as sozordinatas condizionals. En iste uso se puet coordinar en numbro con l'obcheto d'a frase, anque nunca no en chenero.

  • p.ex. No tien guaires amicos.
  • p.ex. ¿Ya teneba guaires diners?.

Open book 01.svg Pronombre quantitativo

2. Endica que no bi hay una gran cantidat de la dita sustanzia. Gosa á ir acompaniato d'a particla pronominoalberbial en/ne que entruduixe l'obcheto d'a orazión.

  • p.ex. No me n'has posato guaire.
  • p.ex. ¿ En has trobato guaire?.
  • p.ex. Guaire no sé si en habrá.
  • p.ex. Alabez en l'ibierno á las güellas les daban glans eno lugar, pero no guaires ta que no se's morisen.

Open book 01.svg Adverbio de cantidat

3. Atúa de muito en as orazions negatibas (siempre que coesiste con a particla no u sin) interrogatibas, u en as sozordinatas condizionals.

  • p.ex. Mos queda guaire bín eno porrón?
  • p.ex. Puez contar tú si o quitarinos guaire fino.
  • p.ex. Ixo ya no te'n sé dezir, si dimpués se quedoron guaire dolents.
  • p.ex. No sé yo que no aigas d'aguardar-la guaire.
Traduzions