Plantilla:inflect.sust.masc.TEN

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
"inflect.sust.masc.TEN"

Sustantibo masculín

Singular Plural
Sustantibo inflect.sust.masc.TEN inflect.sust.masc.TENs
Deminutibo -et [[{{{2}}}et]] {{{2}}}ez
Deminutibo -ón [[{{{1}}}ón]] {{{1}}}ons
Deminutibo -iecho   Inesistent   Inesistent
Bariant   Inesistent   Inesistent
Aumentatibo -ot [[{{{1}}}ot]] {{{1}}}oz
Aumentatibo -azo [[{{{1}}}azo]] {{{1}}}azos
Peyoratibo [[{{{1}}}{{{3}}}rdo]] {{{1}}}{{{3}}}rdos


¿Cómo usar ista plantilla?
Abaxo s'amostran os parametros que cal escribir en l'articlo ta usar a plantilla.

Plantilla ta mostrar a flecsión d'os sustantibos aragoneses d'a balle de Tena, de chenero masculino, con os tres graus de deminutibo, l'aumentatibo e lo peyoratibo carauteristicos.

Exemplo d'uso: Ta barranco → {{inflect.sust.masc.TEN|barranc|barranqu|barranca|barranquiecho|barranqüecho}}.
Exemplo d'uso: Ta monde → {{inflect.sust.masc.TEN|mond|mond|monda|mondiecho|monduecho}}.

  • A primera balor representa ra parte imbariadera d'a parola. Cuan lo dito lecsema remata en -C u -G, astí cal meter-be ra forma con c u g ta que, en mostrar-se ra plantilla, s'articule con as desinenzias -ón, -ot e -azo.
    • barranco → barrancAn.wikt.help template barrancot-barrancoz.JPG
    • fraixengo → fraixengAn.wikt.help template fraixengot-fraixengoz.JPG
  • A segunda balor ye ra parte imbariadera d'a parola. En o caso que ro dito lecsema remate en -C u -G, astí cal meter-be ra forma con qu u gu ta que, en mostrar-se ra plantilla, s'articule con a desinenzia -et.
    • barranco → barranquAn.wikt.help template barranquet-barranquez.JPG
    • fraixengo → fraixenguAn.wikt.help template fraixenguet-fraixenguez.JPG
  • A terzera balor ye ra parte imbariadera d'a parola + a en as parolas que fan a desinenzia en -ardo, parte imbariadera + o en as que faigan en -ordo.
  • A cuatrena e zinquena balors prezisan que se-i metan as parolas entieras, doncas se pensoron ta que fués preszindible en caso que ra parola se tornás cacofonica (ixo ye, poco probable que se diga en l'aragonés natural) e asinas permite deixar-la en blanco tamién, u mesmo meter-be "..." e ixo produze ro mensache inesistent en apuyar-se ra pachina. Como ro tensino tiene 2 formas deribatas d'a forma deminutiba -iello (-iecho e -uecho) se considerará que ra primera siga lo deminutibo -iecho e ra segunda la uno -uecho.
Iste recuadro amariello no aparixerá en l'artículo editar