puyar

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

Flag of Aragon.svg Aragonés - Aragonés

  • Etimolochía: D'o latín podiare, con o sennificato igual

Open book 01.svg Verbo transitivo

puyar

Open book 01.svg Verbo intransitivo

puyar


Aragonés cheneral
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo puyar aber puyato
Cherundio puyando abendo puyato
Partizipio Xordas interbocalicas (1) puyato puyata puyatos puyatas
Sonoras interbocalicas (2) puyau puyada puyaus puyadas
(1) Formas orichinals proprias de l'aragonés, autualment en rezesión.
(2) Formas produixitas por enfluyenzia d'o castellán, autualment mayoritarias.
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present d'endicatibo puyo puyas puya puyamos puyaz puyan
Imperfeuto d'endicatibo puyaba u puyabe puyabas puyaba puyabanos puyabaz puyaban
Pasato d'endicatibo (sintetico) puyé puyés puyó puyemos puyez puyoron u puyón
Futuro puyaré puyarás puyará puyaremos puyarez puyarán
Condizional puyaría puyarías puyaría puyaríanos puyaríaz puyarían
Tiempos compuestos Pasato perfeuto he puyato has puyato ha puyato emos puyato ez puyato han puyato
Pluscuamperfeuto eba puyato u ebe puyato ebas puyato eba puyato ébanos puyato ebaz puyato eban puyato
Pasato anterior (sintetico) abié puyato abiés puyato abió puyato abiemos puyato abiez puyato abioron puyato u abión puyato
Futuro perfeuto abré puyato abrás puyato abrá puyato abremos puyato abrez puyato abrán puyato
Condizional perfeuto abría puyato abrías puyato abría puyato abríanos puyato abríaz puyato abrían puyato
Modo subchuntibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present de Subchuntibo puye puyes puye puyemos puyez puyen
Imperfeuto de Subchuntibo puyase puyases puyase puyásenos puyasez puyasen
Tiempos compuestos Pasato perfeuto de Subchuntibo aiga puyato aigas puyato aiga puyato aigamos puyato aigaz puyato aigan puyato
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese puyato eses puyato ese puyato ésenos puyato ésez puyato esen puyato
Imperatibo - él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo puya puyaz



Aragonés ribagorzano En negreta las particularidaz que lo fan diferent dela norma
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo puyar aber puyau
Cherundio puyán abén puyau
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) puyau puyada puyaus puyadas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tens simples Present d'endicatibo puyo puyas puya puyem puyás puyan
Imperfeuto d'endicatibo puyaba puyabas puyaba puyabam puyabaz puyaban
Pasau d'endicatibo (perifrastico) ba puyar bas puyar ba puyar ban puyar baz puyar ban puyar
Futuro puyaré puyarás puyará puyarem puyarez puyarán
Condizional puyaría puyarías puyaría puyaríam puyaríaz puyarían
Tens compuestos Pasato perfeuto he puyau has puyau ha puyau em puyau ez puyau han puyau
Pluscuamperfeuto eba puyau ebas puyau eba puyau eban puyau ebaz puyau eban puyau
Pasato anterior (perifrastico) ba aber puyau bas aber puyau ba aber puyau ban aber puyau baz aber puyau ban aber puyau
Futuro perfeuto abré puyau abrás puyau abrá puyau abrem puyau abrez puyau abrán puyau
Condizional perfeuto abría puyau abrías puyau abría puyau abríam puyau abríaz puyau abrían puyau
Modo subchuntibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tens simples Present de Subchuntibo puye puyes puye puyem puyez puyen
Imperfeuto de Subchuntibo puyase puyases puyase puyásem puyasez puyasen
Tens compuestos Pasau perfeuto de Subchuntibo aiga puyau aigas puyau aiga puyau aigam puyau aigaz puyau aigan puyau
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese puyau eses puyau ese puyau ésem puyau ésez puyau esen puyau
Imperatibo - él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo puya puyaz


Traduzions