Plantilla:inflect.sust.masc.BEN

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
"inflect.sust.masc.BEN"

Sustantibo masculín

Singular Plural
Sustantibo inflect.sust.masc.BEN inflect.sust.masc.BENs
Deminutibo -et [[{{{2}}}et]] {{{2}}}ets
Deminutibo -ón [[{{{1}}}ón]] {{{1}}}ons
Deminutibo -iello   Inesistent   Inesistent
Aumentatibo -ot [[{{{1}}}ot]] {{{1}}}ots
Aumentatibo -aso [[{{{1}}}aso]] {{{1}}}asos
Peyoratibo [[{{{1}}}{{{3}}}rdo]] {{{1}}}{{{3}}}rdos


¿Cómo usar ista plantilla?
Abaxo s'amostran os parametros que cal escribir en l'articlo ta usar a plantilla.

Plantilla ta mostrar la flecsión d'els sustantibos aragoneses de la ball de Benás, de chenero masculino, dan els tres graus de deminutibo, l'aumentatibo e el peyoratibo carauteristicos.

Exemplo d'uso: Ta barranco → {{inflect.sust.masc.BEN|barranc|barranqu|a|barranquiell}}.
Exemplo d'uso: Ta fraixengo → {{inflect.sust.masc.BEN|fraixeng|fraixengu|a|fraixenguiell}}.

  • La primera balor representa la parte imbariadera de la parola. Cuan el dito lecsema remata dan -C u -G, astí cal ficar-ie la forma dan c u g ta que, en mostrán-se la plantilla, s'articule dan les desinensies -ón, -ot e -aso.
    • barranco → barrancAn.wikt.help template barrancot-barrancots.JPG
    • fraixengo → fraixengAn.wikt.help template fraixengot-fraixengots.JPG
  • La segunda balor ye la parte imbariadera de la parola. Á'l caso que el dito lecsema remate dan -C u -G, astí cal ficar-ie la forma dan qu u gu ta que, en mostrán-se la plantilla, s'articule dan la desinensia -et.
    • barranco → barranquAn.wikt.help template barranquet-barranquets.JPG
    • fraixengo → fraixenguAn.wikt.help template fraixenguet-fraixenguets.JPG
  • La tersera balor ye la parte imbariadera de la parola + a á les paroles que fan la desinensia dan -ardo, parte imbariadera + o á les que hu faiguen dan -ordo.
  • La cuatrena balor presisa que se-i fique la parola entiera, doncas se ba pensar ta que estás presindible á'l caso que la parola se tornés cacofonica (aixo ye, poco probable que se diga á l'aragonés natural) e aixinas permite deixar-la á'l bllanco tamé, u mesmo ficar-ie "..." e aixo produse el mensache inesistent en abén-se apuyada la pachina. Á més, coma el benasqués perde la -o- á la saguera silaba d'els deminutibos -iello á'l pllural, se ficará només que la parte de la parola només enta la silaba -iell, e aixinas la plantilla ne fará ben feto el pllural.
    • barranco → barranquiellAn.wikt.help template barranquiello-barranquiells.JPG
    • fraixengo → fraixenguiellAn.wikt.help template fraixenguiello-fraixenguiells.JPG
Iste recuadro amariello no aparixerá en l'artículo editar