Plantilla:inflect.sust.fem.TEN

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
"inflect.sust.fem.TEN"

Sustantibo femenín

Singular Plural
Sustantibo inflect.sust.fem.TEN inflect.sust.fem.TENs
Deminutibo -eta [[{{{2}}}eta]] {{{2}}}etas
Deminutibo -ona [[{{{1}}}ona]] {{{1}}}onas
Deminutibo -iecha   Inesistent   Inesistent
Bariant   Inesistent   Inesistent
Aumentatibo -ota [[{{{1}}}ota]] {{{1}}}otas
Aumentatibo -aza [[{{{1}}}aza]] {{{1}}}azas
Peyoratibo [[{{{1}}}{{{3}}}rda]] {{{1}}}{{{3}}}rdas


¿Cómo usar ista plantilla?
Abaxo s'amostran os parametros que cal escribir en l'articlo ta usar a plantilla.

Plantilla ta mostrar a flecsión d'os sustantibos aragoneses de chenero femenino, con os tres graus de deminutibo, l'aumentatibo e lo peyoratibo carauteristicos.

Exemplo d'uso: Ta mica → {{inflect.sust.fem|mic|miqu|a|miquiella}}.

Exemplo d'uso: Ta forniga → {{inflect.sust.fem|fornig|fornigu|a|forniguiella}}.

  • A primera balor representa la parte imbariadera d'a parola. Cuan lo dito lecsema remata en -C u -G, astí cal meter-be la forma con c u g ta que, en mostrar-se la plantilla, s'articule con as desinenzias -ona, -ota e -aza.
    • mica → micAn.wikt.help template micota-micotas.JPG
    • forniga → fornigAn.wikt.help template fornigota-fotnigotas.JPG
  • A segunda balor ye la parte imbariadera d'a parola. Eno caso que lo dito lecsema remate en -C u -G, astí cal meter-be la forma con qu u gu ta que, en mostrar-se la plantilla, s'articule con a desinenzia -eta.
    • mica → miquAn.wikt.help template miqueta-miquetas.JPG
    • forniga → forniguAn.wikt.help template fornigueta-forniguetas.JPG
  • A terzera balor ye la parte imbariadera d'a parola + a en as parolas que fan a desinenzia en -arda, parte imbariadera + o en as que faigan en -orda.
  • A cuatrena e zinquena balors prezisan que se-i metan as parolas entieras, doncas se pensoron ta que fués preszindible en caso que ra parola se tornás cacofonica (ixo ye, poco probable que se diga en l'aragonés natural) e asinas permite deixar-la en blanco tamién, u mesmo meter-be "..." e ixo produze ro mensache inesistent en apuyar-se ra pachina. Como ro tensino tiene 2 formas deribatas d'a forma deminutiba -iella (-iecha e -uecha) se considerará que ra primera siga lo deminutibo -iecha e ra segunda la uno -uecha.
Iste recuadro amariello no aparixerá en l'artículo editar