Plantilla:an.MED.v.conj.*ar

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda


Aragonés cheneral
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo {{{1}}}ar aber {{{1}}}au/ato
Cherundio {{{1}}}ando abendo {{{1}}}au/ato
Partizipio Xordas interbocalicas (1) {{{1}}}ato {{{1}}}ata {{{1}}}atos {{{1}}}atas
Sonoras interbocalicas (2) {{{1}}}au {{{1}}}ada {{{1}}}aus {{{1}}}adas
(1) Formas orichinals proprias de l'aragonés, autualment en rezesión.
(2) Formas produixitas por enfluyenzia d'o castellán, autualment mayoritarias.
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present d'endicatibo {{{1}}}o {{{1}}}as {{{1}}}a {{{1}}}amos {{{1}}}az {{{1}}}an
Imperfeuto d'endicatibo {{{1}}}aba u {{{1}}}abe {{{1}}}abas {{{1}}}aba {{{1}}}abanos {{{1}}}abaz {{{1}}}aban
Pasato d'endicatibo (sintetico) {{{2}}}é {{{2}}}és {{{1}}}ó {{{2}}}emos {{{2}}}ez {{{1}}}oron u {{{1}}}ón
Futuro {{{1}}}aré {{{1}}}arás {{{1}}}ará {{{1}}}aremos {{{1}}}arez {{{1}}}arán
Condizional {{{1}}}aría {{{1}}}arías {{{1}}}aría {{{1}}}aríanos {{{1}}}aríaz {{{1}}}arían
Tiempos compuestos Pasato perfeuto he {{{1}}}au/ato has {{{1}}}au/ato ha {{{1}}}au/ato emos {{{1}}}au/ato ez {{{1}}}au/ato han {{{1}}}au/ato
Pluscuamperfeuto eba {{{1}}}au/ato u ebe {{{1}}}au/ato ebas {{{1}}}au/ato eba {{{1}}}au/ato ébanos {{{1}}}au/ato ebaz {{{1}}}au/ato eban {{{1}}}au/ato
Pasato anterior (sintetico) abié {{{1}}}au/ato abiés {{{1}}}au/ato abió {{{1}}}au/ato abiemos {{{1}}}au/ato abiez {{{1}}}au/ato abioron {{{1}}}au/ato u abión {{{1}}}au/ato
Futuro perfeuto abré {{{1}}}au/ato abrás {{{1}}}au/ato abrá {{{1}}}au/ato abremos {{{1}}}au/ato abrez {{{1}}}au/ato abrán {{{1}}}au/ato
Condizional perfeuto abría {{{1}}}au/ato abrías {{{1}}}au/ato abría {{{1}}}au/ato abríanos {{{1}}}au/ato abríaz {{{1}}}au/ato abrían {{{1}}}au/ato
Modo subchuntibo yo él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Tiempos simples Present de Subchuntibo {{{2}}}e {{{2}}}es {{{2}}}e {{{2}}}emos {{{2}}}ez {{{2}}}en
Imperfeuto de Subchuntibo {{{1}}}ase {{{1}}}ases {{{1}}}ase {{{1}}}ásenos {{{1}}}asez {{{1}}}asen
Tiempos compuestos Pasato perfeuto de Subchuntibo aiga {{{1}}}au/ato aigas {{{1}}}au/ato aiga {{{1}}}au/ato aigamos {{{1}}}au/ato aigaz {{{1}}}au/ato aigan {{{1}}}au/ato
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese {{{1}}}au/ato eses {{{1}}}au/ato ese {{{1}}}au/ato ésenos {{{1}}}au/ato ésez {{{1}}}au/ato esen {{{1}}}au/ato
Imperatibo - él - ela (él/ella) nusaltros/as busaltros/as els - elas (ellos/as)
Present d'Imperatibo {{{1}}}a {{{1}}}az