Plantilla:An.CHA.v.conj.*ar

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda


Aragonés chaqués, fabla de mena ozidental d'o Campo de Chaca e d'a Chazetania.
En negreta se'n marcan las particularidaz que lo fan diferent de l'estándar
Estreitament emparentau con l'aragonés tensino e l'aisino
En color berde las diferenzias con lo tensino, en azul as que tiene con l'aisino. Con o turquesa se marcan las formas esclusibas d'a fabla de Chaca e Chazetania (de regular, por castellanizazión)
Formas no presonals
simples compuestas
Infinitibo {{{1}}}ar aber {{{1}}}au
Cherundio {{{1}}}ando abendo {{{1}}}au
Partizipio Sonoras interbocalicas (esclusibament) {{{1}}}au {{{1}}}ada {{{1}}}aus {{{1}}}adas
Formas presonals
Numero singular plural
Presona primera segunda terzera primera segunda terzera
Modo endicatibo yo él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Tiempos simples Present d'endicatibo {{{1}}}o {{{1}}}as {{{1}}}a {{{1}}}amos {{{1}}}ais {{{1}}}an
Imperfeuto d'endicatibo {{{1}}}aba {{{1}}}abas {{{1}}}aba {{{1}}}ábanos {{{1}}}abais {{{1}}}aban
Pasau d'endicatibo (sintetico) {{{2}}}é {{{2}}}és {{{1}}}ó {{{2}}}emos {{{2}}}eis {{{1}}}oron
Futuro {{{1}}}aré {{{1}}}arás {{{1}}}ará {{{1}}}aremos {{{1}}}areis {{{1}}}arán
Condizional {{{1}}}aría {{{1}}}arías {{{1}}}aría {{{1}}}aríanos {{{1}}}aríais {{{1}}}arían
Tiempos compuestos Pasau perfeuto he {{{1}}}au has {{{1}}}au ha {{{1}}}au emos {{{1}}}au ais {{{1}}}au han {{{1}}}au
Pluscuamperfeuto eba {{{1}}}au ebas {{{1}}}au eba {{{1}}}au ébanos {{{1}}}au ebais {{{1}}}au eban {{{1}}}au
Pasau anterior (sintetico) abié {{{1}}}au abiés {{{1}}}au abió {{{1}}}au abiemos {{{1}}}au abioreis {{{1}}}au abioron {{{1}}}au
Futuro perfeuto abré {{{1}}}au abrás {{{1}}}au abrá {{{1}}}au abremos {{{1}}}au abreis {{{1}}}au abrán {{{1}}}au
Condizional perfeuto abría {{{1}}}au abrías {{{1}}}au abría {{{1}}}au abríanos {{{1}}}au abríais {{{1}}}au abrían {{{1}}}au
Modo subchuntibo yo él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Tiempos simples Present de Subchuntibo {{{2}}}e {{{2}}}es {{{2}}}e {{{2}}}emos {{{2}}}eis {{{2}}}en
Imperfeuto de Subchuntibo {{{1}}}ase {{{1}}}ases {{{1}}}ase {{{1}}}ásenos {{{1}}}áseis {{{1}}}asen
Tiempos compuestos Pasau perfeuto de subchuntibo aiga {{{1}}}au aigas {{{1}}}au aiga {{{1}}}au aigamos {{{1}}}au aigais {{{1}}}au aigan {{{1}}}au
Pluscuamperfeuto de Subchuntibo ese {{{1}}}au eses {{{1}}}au ese {{{1}}}au ésenos {{{1}}}au éseis {{{1}}}au esen {{{1}}}au
Imperatibo - él - ella nusaltros/as busaltros/as ellos - ellas
Present d'Imperatibo {{{1}}}a {{{1}}}ais