Plantilla:inflect.sust.masc

De Biquizionario
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
"inflect.sust.masc"

Sustantivo masculín

Singular Plural
Sustantivo inflect.sust.masc inflect.sust.mascs
Deminutivo -et [[{{{2}}}et]] {{{2}}}etz
Deminutivo -ón [[{{{1}}}ón]] {{{1}}}ons
Deminutivo -iello   Inesistent   Inesistent
Aumentativo -ot [[{{{1}}}ot]] {{{1}}}otz
Aumentativo -azo [[{{{1}}}azo]] {{{1}}}azos
Peyorativo [[{{{1}}}{{{3}}}rdo]] {{{1}}}{{{3}}}rdos


¿Cómo usar ista plantilla?
Abaxo s'amostran os parametros que cal escribir en l'articlo ta usar a plantilla.

Plantilla ta mostrar a flecsión d'os sustantibos aragoneses de chenero masculino, con os tres graus de deminutibo, l'aumentatibo e lo peyoratibo carauteristicos.

Exemplo d'uso: Ta barranco → {{inflect.sust.masc|barranc|barranqu|a|barranquiello}}.

  • A primera balor representa la parte imbariadera d'a parola. Cuan lo dito lecsema remata en -C u -G, astí cal meter-be la forma con c u g ta que, en mostrar-se la plantilla, s'articule con as desinenzias -ón, -ot e -azo.
    • barranco → barrancAn.wikt.help template barrancot-barrancoz.JPG
    • fraixengo → fraixengAn.wikt.help template fraixengot-fraixengoz.JPG
  • A segunda balor ye la parte imbariadera d'a parola. Eno caso que lo dito lecsema remate en -C u -G, astí cal meter-be la forma con qu u gu ta que, en mostrar-se la plantilla, s'articule con a desinenzia -et.
    • barranco → barranquAn.wikt.help template barranquet-barranquez.JPG
    • fraixengo → fraixenguAn.wikt.help template fraixenguet-fraixenguez.JPG
  • A terzera balor ye la parte imbariadera d'a parola + a en as parolas que fan a desinenzia en -ardo, parte imbariadera + o en as que faigan en -ordo.
  • A cuatrena balor prezisa que se-i meta la parola entiera, doncas se pensó ta que fués preszindible en caso que la parola se tornás cacofonica (ixo ye, poco probable en l'aragonés natural) e asinas permite deixar-la en blanco tamién, u mesmo meter-be "..." e ixo produze lo mensache inesistent en apuyar-se la pachina.
Iste recuadro amariello no aparixerá en l'artículo editar